Gönderen Konu: VektÖrler  (Okunma sayısı 2479 defa)

Çevrimdışı leon

 • anormaliz reklam ajans
 • Admin
 • muhteşem anormal
 • *
 • İleti: 23383
 • Karizma Puanı: 344
VektÖrler
« : 09 Kas 2007, 00:15:41 Cum »
VEKTÖRLER
/>Fizikte yön belirtmek için kullanılan yönlü doğru parçalarına vektör denir.
/>
/>
/>
/>Şekildeki A vektörünün başlangıç noktası O noktasıdır. Vektörün doğrultusu ise kesikli çizgilerle belirtilen doğrultudur. Yönü vektör okunun gösterdiği yön, vektörün şiddeti ise vektörün uzunluğu kadardır.Kısacası, bir vektörün 4 elemanı vardır:
/>
/>
/>
/>1. Doğrultusu
/>
/>2. Yönü
/>
/>3. Başlangıç noktası
/>
/>4. Şiddeti lüğü)
/>
/>
/>
/>
/>VEKTÖRLERDE TOPLAMA (BİLEŞKE VEKTÖR)
/>
/>Paralelkenar Metodu ile Toplama
/>
/>
/>
/>Şekildeki A ve B vektörlerinin toplamı olan A+B vektörü paralelkenar metodu ile çizilmiştir. A ve B vektörlerinden karşılıklı paralel çizgiler çizilerek, bir paralelkenar oluşturulur. Çizilen köşegen vektörlerin bileşkesidir.
/>
/>
/>VEKTÖRLERİN DİK BİLEŞENLERİNE AYRILMASI
/>
/>Her vektör birbirine dik iki bileşene ayrılabilir. Yani A vektörü öyle iki vektöre ayrılır ki , bu vektörler birbirine dik ve bileşkeleri yine A vektörüdür. Yandaki animasyonda F vektörünün x ve y bileşenleri, F nin x ve y eksenlerindeki izdüşümleri çizilerek bulunuyor.
/>
 
/><a href="http://s7.directupload.net/images/110422/ybe9zo5e.swf" target="_blank" class="new_win">http://s7.directupload.net/images/110422/ybe9zo5e.swf</a>

/>

/>
/> LeOn
/>

Çevrimdışı LeTHe

 • Minik Papatya'nın Lethe'si :)
 • Siteleydi
 • Önemli Şahsiyet
 • *
 • İleti: 6271
 • Karizma Puanı: 276
VektÖrler
« Yanıtla #1 : 02 Eyl 2008, 23:33:09 Sal »
Vektörler
/>
/>Fizik deneye ve ölçmeye dayalı bir bilim dalı olduğundan, ölçme sonuçları kesin ve anlaşılır bir biçimde ifade edilmelidir. Ölçmeleri ifade etmek için kullanılan en basit ve genel dil sayılardır.
/>
/>Fizikte bazı büyüklükler sayılarla ifade edilebildiği halde, bazılarının ifade edilebilmesinde sayılar yeterli olmamaktadır. Sayılarla birlikte yönün de belirtilmesi gerekir. Bu nedenle fizikte büyüklükler skaler ve vektörel büyüklükler olmak üzere iki gruba ayrılır.
/>
/>
/>1. Skaler Büyüklükler
/>
/>Kütle, enerji, sıcaklık, iş, elektrik yükü, zaman, hacim ... gibi fiziksel büyüklüklerde yön ve doğrultu söz konusu değildir. Bu büyüklüklerin sayısal değeri ile birimi verildiği zaman büyüklük hakkında yeterli bilgiye sahip oluruz. Bu tür büyüklüklere skaler büyüklükler denir.
/>
/>
/>2. Vektörel Büyüklükler
/>
/>Hız, kuvvet, ivme, yer değiştirme gibi fiziksel büyüklükler yönlü büyüklüklerdir. Bu tür büyüklükler yalnız sayı ve birimle ifade edilemez. Büyüklüğü, başlangıç noktası, yönü ve doğrultusu ile bilinebilen niceliklere vektörel büyüklükler denir.
/>
/>30 km/saat hızla giden bir tren denildiği zaman, olay net olarak ifade edilmemiş demektir. Hangi yönde gittiği sorusu akla gelmektedir. Örneğin kuzeye doğru 30 km/saat hızla giden tren denilseydi, tam olarak ifade edilmiş olurdu.
/>
/>vektörün dört elemanı vardır.
/>
/>
/>1. Uygulama Noktası : Vektörel büyüklüğün uygulandığı noktaya uygulama ya da başlangıç noktası denir. Yukarıdaki vektörün uygulama noktası O noktasıdır.
/>
/>
/>2. Büyüklüğü : Vektörün sayısal değerine o vektörün büyüklüğü denir. Şekildeki ölçekli düzlemde verilen K vektörünün büyüklüğü 4 birimdir.
/>
/>
/>3. Yönü : Vektörel büyüklüğün yönü,doğru parçasının ucuna konulan okun yönündedir. Şekildeki K vektörünün yönü O dan A ya yöneliktir. Veya doğu yönündedir.
/>
/>
/>
/>4. Doğrultusu : Vektörel büyüklüğün hangi doğrultuda olduğunu gösterir. Şekilde K ile L vektörlerinin yönleri zıt fakat her ikisi de kuzey–güney doğrultusundadır.
/>
/>Buna göre, birbirlerine paralel olan vektörler çakışık olmasalarda doğrultuları aynı olur.
/>
/>
/>
/>Ä°ki Vektörün Eşitliği
/>
/>
/>Aynı yönlü ve büyüklükleri eşit olan iki vektör birbirine eşittir. Şekilde, K ile L vektörlerinin şiddetleri, yönleri ve doğrultuları eşit olduğu için bu vektörler eşit vektörlerdir. (K = L)
/>
/>Bir Vektörün Negatifi
/>Bir K vektörüyle aynı büyüklüğe sahip, fakat yönü K vektörünün tersi olan vektöre, K vektörünün negatifi denir. Yani bir vektör ters döndürüldüğünde o vektörün işareti değişir.
/>
/>Vektörlerin Taşınması
/>
/>
/>Bir vektörün büyüklüğünü ve yönünü değiştirmeden bir yerden başka bir yere taşımak mümkündür. Eğer vektörün yönü değiştirilerek taşınırsa, o vektör başka bir vektör olur.
/>
/>
/>Vektörlerin Toplanması
/>
/>Vektörlerin toplanmasında çeşitli metodlar kullanılmaktadır. Bu metodlar uç uca ekleme (çokgen) metodu ve paralelkenar metodudur.
/>
/>Uç Uca Ekleme (çokgen) Metodu : Uç uca ekleme metoduna göre, vektörlerin doğrultusu, yönü ve büyüklüğü değiştirilmeden, birinin bitiş noktasına diğerinin başlangıç noktası gelecek şekilde uç uca eklenir. Daha sonra ilk vektörün başlangıç noktasından son vektörün bitiş noktasına çizilen vektör toplam vektörü verir.
/>
/>Paralel Kenar Metodu : Paralel kenar metodu ile iki vektörü toplamak için, bu iki vektör uygulama noktaları aynı olacak şekilde bir noktaya taşınır.
/>
/>K vektörünün bitiş noktasından L ye paralel, L vektörünün bitiş noktasından da K ye paralel çizgiler çizilir. Böylece elde ettiğimiz şekil bir paralelkenar olur. K ve L vektörlerinin çakışık olan başlangıç noktasını paralelkenarın karşı köşesine birleştiren vektör, iki vektörün toplamına eşit olan vektördür.
/>
/>Vektörlerde Çıkarma
/>
/>Vektörlerle yapılan çıkarma işlemi,toplama işlemine benzetilerek yapılabilir. Şekil I de verilen aynı düzlemdeki K ve L vektörlerinden K L vektörünü yani iki vektörün farkını bulmak için, K + ( L) bağıntısına göre,
/>
/>L vektörünü ters çevirip Şekil II deki gibi toplamak gerekir. Eğer L K vektörü sorulursa, L vektörü aynen alınır, K vektörü ters çevirilip toplanır.
/>
/>Vektörlerin Bileşenlerine Ayrılması
/>
/>Bir vektörü dik bileşenlerine ayırmak için, vektörün başlangıç noktası, x, y koordinat ekseninin başlangıcına alınır. Şekilde Kvektörünün ucundan x eksenine dik inilir ve başlangıç noktasını bu noktaya birleştiren vektör K nin Kx bileşenidir. Benzer, şekilde y eksenine dik inilerek Ky bileşeni bulunur.
/>
/>Kx ve Ky bileşenlerin şiddetini bulmak için iki durum vardır. Eğer vektör şekilde olduğu gibi ölçeklendirilmiş bölmelerle verilmiş ise, bölmeler sayılarak bileşenlerin şiddeti bulunur. Şekildeki K vektörünün bileşenlerinin büyüklüğü, Kx = 4 birim,
/>
/>
/>Ky = 3 birimdir.
/>
/>
/>Eğer vektör, ölçekli bölmelerle verilmemiş fakat K vektörünün şiddeti ve a açısı verilmiş ise, taralı üçgendeki sinüs ve cosinüs değerlerinden faydalanılanarak bileşenlerin şiddeti bulunur.
/>
/>Taralı üçgenden,
/>
/>Kx = K.cosa dır.
/>
/>Ky = K.sina dır.
/>
/>Fizikte en çok kullanılan üçgenlerden birisi de 37, 90, 53 üçgenidir.
/>
/>37° lik açının karşısındaki kenar uzunluğu 3 birim ise, 53° lik açının karşısındaki kenar uzunluğu 4 birimdir. Bu durumda hipotenüs uzunluğu ise 5 birimdir.
/>
/>Biz buna aynı zamanda 3, 4, 5 üçgeni diyoruz. Bu değerler, 3, 4, 5 in üst katları ve alt katları olabilir.
/>
/>Bir vektörün skalerle çarpımı ve skalere bölümü
/>
/>Bir vektörün skaler bir sayı ile çarpımı yine bir vektördür. Bu vektörün, yönü ve doğrultusu değişmez, fakat şiddeti skaler sayı katı kadar değişmiş olur.
/>
/>Bir vektörün bir skalere bölümü yine bir vektördür. Çarpmada olduğu gibi oluşan yeni vektörün yönü ve doğrultusu değişmez yalnızca şiddeti değişir.
Yaşamak için çok tuhafım,
/>Ölmek için fazla nadir..

Çevrimdışı piSko

 • anormalleşe bilir
 • *
 • İleti: 69
 • Karizma Puanı: 0
VektÖrler
« Yanıtla #2 : 04 Eyl 2008, 15:43:10 Prş »
fizikte en ii bildiqim tek konu  :wosderf

/>
/>
/>
/>*ѕöz ßιттι şιмdι ѕυѕмαмαиı !!
/>
/>

Çevrimdışı 3-5

 • JoK€R
 • kıdemli anormal
 • *
 • İleti: 3263
 • Karizma Puanı: 35
VektÖrler
« Yanıtla #3 : 04 Eyl 2008, 15:44:31 Prş »
fizikten nefret ediom  :smi (62):
/>
/>hep kalıodum zate :wosderf

Çevrimdışı ŞOZİ

 • muhteşem anormal
 • *
 • İleti: 39742
 • Karizma Puanı: 339
VektÖrler
« Yanıtla #4 : 04 Eyl 2008, 15:54:32 Prş »
fizik  :smi (76):

Çevrimdışı Pislik

 • Önemli Şahsiyet
 • *
 • İleti: 5849
 • Karizma Puanı: 137
VektÖrler
« Yanıtla #5 : 04 Eyl 2008, 17:42:07 Prş »
fizik  :smi (96):


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter